Soğutucu Jeller ve Buz Aküleri

 

Soğutucu jeller ve buz aküleri soğuk taşıma ve soğuk zincir taşımada kullanılan ideal ürünlerdir.

Son yıllarda soğutucu jellerin kullanımı özellikle gıda ürünlerinin taşınmasında artış göstermektedir. İnternetten gıda ürünleri satışı yapan firmaların peynir, sucuk, et, çikolata .. vs ürünlerin kargo ile gönderilmesinde ürünlerinin yanına soğutucu jellerden koyarak gönderimi yaygınlaşmıştır. 

Soğutucu jellerin  buz akülerine göre soğuk tutma süresi biraz daha uzundur. bunun sebebi, buz akülerinin içinde saf su bulunur. Soğutucu jellerin içinde ice pack özel jeli bulunur. Buz aküsünün su içeriği dondurulunca buz olarak katılaşır, soğutucu jel ise jel olarak katılaşır. katılaşan jelin çözünme ve erime noktası buzdan çok daha geç olur. Bu sebeple soğutucu jellerin soğuk kalma süresi buz akülerine göre daha uzundur. Yurt dışı ürün gönderimlerinde de bu sebeple daha çok tercih edilir.

Soğuk Taşıma Jeli (ice pack) ve Buz Aküleri Kullanım Alanları;

. Soğuk taşıma jeli veya buz aküsü kullanılmadan önce buzlukta veya derin dondurucuda en az 24 saat dondurulur.

. Soğuk taşıma yapılacak kutu, termopaket, strafor vs içine ürünle birlikte, kutu hacmine ve ürün miktarına göre gerekli sayıda soğutucu jel ve/veya buz aküsü koyabilirsiniz. Bu şekilde gönderim yapabilirsiniz.

. Soğutucu jel ve buz akülerinin farklı gramaj ve büyüklükte çeşitleri vardır. Kutu hacmine göre veya gönderilecek mesafeye göre küçük veya büyük ebat ve gramajlı olanları seçebilirsiniz.

. Soğuk taşıma jeli veya buz aküsünün erime süresi taşıma kutusunun/torbasının yalıtımına, izolasyonuna ve dış ortamın hava sıcaklığına göre değişiklik gösterir.

. Soğuk taşımaya uygun termopaketler, strafor kutular vs yalıtmlı kutular ile kullanımı tavsiye edilir. soğutucu jel ve buz akülerinin soğuk kalma süresini içine konulan kutunun izolasyonu, dış ortamın sıcaklığı ve soğutucu jel veya buz aküsünün yeteri kadar tamamen dondurulmuş olması (en az 24 saat) belirler. Bu üç kriteri göz önünde bulundurmak lazım. gönderilen kutunun izolasyonu çok iyi değilse veya dış ortamda hava çok sıcaksa bu durumlarda kutunun içine birden fazla soğutucu jel veya buz aküsü koymanızı tavsiye ederiz.